пятница, 22 апреля 2016 г.

Mało co tak nie podkreśli projektu trawy ewentualnie kwiatów jak małe żywe ogrodzenie.

Nadzwyczaj duże, bo ponad dwumetrowe ogrodzenie stanowi barierę nie do pokonania , a w przypadku potrzeby zacienia sąsiednie domy oraz ulice. Żeby otworzyć taki plot rośliny sadzimy naokoło granic posiadłości. Jeżeli mamy dużo miejsca, w najwyższym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo dostarcza orzechy. Jeśli pragniemy aby nasze żywe ogrodzenie było nadzwyczaj postawne a zarazem wąskie to w cieniu można je ukształtować z brzostu powszechnego, grabu pospolitego albo klonu polnego. Należy pamiętać jednak, że gdy rośliny nas przerosną, ich redukowanie może być dosyć utrudnione.

Nic właściwie nie podkreśli krawędzi trawy bądź kwietnika jak małe żywe plot.

W miejscu zacienionym, gdzie zarówno trawa, jak i rośliny kwiatowe często nie mogą dobrze wzrastać w desygnowanych grządkach, małe krzewy umieją utrzymać naturalne zaplecze w wyznaczonym miejscu albo zasłonią gołe wycinki gleby. Estetycznie przycięty nieduży żywopłot już sam notabene robi za ozdobę ogrodu. Na zielone ploty przydaje się porzeczka alpejska i bukszpan. Wiosna wyłącznie ploty formowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych pędach, jakich się już nie obcina), nie tak obficie jak na słońcu, ale wszak w ciemnych zakamarkach każdy kwiatek jest widoczny. Jesienią natomiast ozdabiają je zgrabne jabłuszka, jakie można wykorzystać na przetwory.

Niewysokie czy tez strzeliste roślinne ploty można pozyskać z drzew zimozielonych.

Niestety, drzewa z tej grupy mogą być dużo droższe niż odmiany liściaste. Spośród nich najlepiej wytrzymuje miejsce zacienione cis zwyczajny. Zazwyczaj szeroko się rozrasta oraz trzeba go obcinać, mimo to jego kategorię Fastigiata Robusta można zostawić pojedynczo.Powinien się błyskawicznie wschodził oraz uratuje kolumnowy kształt.

Jeśli wasz zakamarek jest nader ciemny, wskazane jest aby roślinny palisada rozświetlić kolorowymi kropkami. Poniektóre z cienioznośnych modeli maja mutacji o płowych lub pstrych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr normalny Aureum i dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawdziwość ich jasne barwy są najbardziej wymowne w słońcu, aliści nawet w chłodu liście pozostają wcale jasne, jakby oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий