понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe plot albo jak kto woli żywop��ot

Żywe plot inaczej żywoplot


Płoty roślinne w większości wypadków spełniają role ogrodzenia, niemniej jednak nierzadko służą również za ozdobę. Na ogól takie sztachety plastikowe stawia się w nasłonecznionych elementach, w których szybko wzrastają i silnie gęstnieją. Bez liku uroku maja również takie rosnące ploty, które wiodą przez cieniste zakątki skweru. Ciemna zieleń liści wraz z prześwitująca gdzieniegdzie plątanina gałązek względnie kwiatami kreują przyciągające wzrok obrazy, a rześka wilgotność, bijąca od zanurzonej w mroku gleby , sprawia że nawet mały spacer w pobliżu takiego płotu wycisza a także odpręża.


Projektując ogrodzenie z żywopłotu, należy wziąć pod uwagę funkcje takiego parkanu, warunki jakie przeważają w skwerze, również nasze preferencje oraz czas który zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Zielone ploty o zwykłym pokroju same wzrastają, częstokroć także bujnie kwitną, tymczasem potrzebują także dużo przestrzeni. Geometryczne lub fantazyjnie profilowane zielone sztacheta z Winylu zdołają być niezwykle smukłe, lecz wypada je regularnie zmniejszać oraz właściwie nie kwitną. Nie bez znaczenia są także koszty nabycia roślin na plot.Jest zatem nad czym się myśleć, ponieważ takie ogrodzenie aranżuje się na lata, czasami nawet na pokolenia.


Przeważnie wystarczający jest rosnący plot o wysokości 1,5m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwykły, niezwykle popularny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on mnóstwo zalet:
•jest mało wymagający,
•dobrze toleruje susze,
•błyskawicznie wzrasta,
•regularnie podcinany estetycznie gęstnieje oraz nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie traci zima liści, i nawet jeżeli je zgubi, to i tak gęstwina jego witek aranżuje nieprzenikniony dla wzroku plot,
•jest tani.


Ligustr można zastąpić irga połyskująca - jesienią cudownie się przebarwia na wielorakie kolory żółci, brązu i czerwieni. Warto polecić także żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota utrzymują się na gałązkach aż do wiosenki.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na żywe parkany nieformowane. Są to m.in. gatunki o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się przydatnymi roślinami rekomendujemy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją formować wyłącznie od strony reprezentacyjnej, oraz cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, aby owocowały.


Nadzwyczaj wysokie, bo ponad dwumetrowe sztacheta plastikowe stanowi barierę nie do pokonania, zaś w razie potrzeby zasłania pobliskie budynki i ulice. Żeby stworzyć taki plot rośliny sadzimy dookoła krawędzi posiadłości. Jeśli mamy mnóstwo miejsca, najbardziej „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo daje orzechy. Gdy pragniemy aby nasze żywe ogrodzenie było niesłychanie wysokie a przy okazji wąskie to w cieniu można je ukształtować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego względnie klonu polnego. Pamiętajmy jednakże, ze gdy rośliny nas przerosną, ich redukowanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий