среда, 27 апреля 2016 г.

Wprawdzie kamienie sztachetki te są z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że niekiedy mało fachowym okiem z trudem je rozróżnić.

Aczkolwiek głazy ogrodzenie te są z różnych czasów i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż czasami mało biegłym okiem z trudem je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym barwom, bezproblemowej obróbce i względnie atrakcyjnej cenie. Występują w wielu rejonach Polski – piaskowiec najłatwiej wyszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i również w Górach Świętokrzyskich. Ten towar ogrodzeniowy pozyskuje się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozdrabnia lub wstępnie ociosuje, stawia na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz posyła do miejsca budowy ogrodzenie z PCV z Drawska-Pomorskiego na plot i bramkę sztachetowa. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak scementowany lepiszczem piasek, którego ziarna nie przewyższają 2mm wielkości. Gdy lepiszczem jest np. krzemionka, określamy go krzemionkowym (kwarcyt), gdy związki wapnia -wapiennym. Oprócz podwaliny zlepiających występują tam także różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się barwa skał na ogrodzenia z plastyku z Bartoszyc na ogrodzenie i bramę sztachetowa, przybierają one wtedy przeróżne atramenty czerwieni, brązu a także zieleni. W naturze ułożone są w warstwy o różnorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak pokaźnych złóż kroi się najogromniejsze bloki, wykorzystywane dalej np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane bloki skalne wolno też siekać na sześciany o regularnych konturach, użytkowane później w budownictwie (także na ogrodzenia). Wolno również je dzielić przy asyście specjalnych klinów a także dłut na cienkie, nierównych konturów kawałki. Służą do układania powierzchni ścieżek i konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne sztachety z plastiku wykorzystuje się też wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród nagromadzonych na dnie mórz a także jezior resztek organizmów żywych, najczęściej muszli małż oraz ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, ale również mniej trwałe. Wapienie pochodzące z archaicznych er geologicznych są twardsze, można je nawet polerować rekomendowane na ogrodzenie Winylowe na ogrodzenie i furtkę ogrodzeniowa. Nadają się jednak po największej części do stosowania w środku budynku, albowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych ekspresowo tracą połysk. Wapienie można zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do urządzania skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich też do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej przydają się piaskowce krzemionkowe, albowiem są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od charakteru skweru oraz własnych zamiłowań forma kamiennych tafel może być przeróżny – od łamanych, nierównych, aż po prosto skróconych prostokątów albo kwadratów. Murki oraz sztachety PVC na ogrodzenie i bramkę ze sztachet stawia się z skał wielorakiego konturu, zestawionych na kamiennym ewentualnie betonowym fundamencie. Jeżeli ogrodzenie powstaje z kafli o nierównych układach, wypada je trafnie zestawiać tzn. tak, aby kształt każdego kolejnego zespalał się z poprzedzającym. Aby takie ogrodzenie było stabilne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe dziury w środku można wypełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenia z Winylu z Kolbuszowej z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły lub pustaków. Piaskowce oraz wapienie możemy wykorzystać także do budowy schodów, kominków ogrodowych i pozostałych komponentów tzw. małej architektury. Piaskowce użytkowane do budowy ogrodzenia Poznań należą do głazów mało odpornych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i niskich temperatur migiem niszczeją i nabierają brzydkiego koloru. Łatwo obrastają również mchem i wodorostami. Można to udaremniać pokrywając pokrywę ogrodzenia względnie rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie usiłujmy zdrapywać kurzu z powierzchni ogrodzenia Poznań ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, albowiem na kamieniu mogą pozostać ostre rysy. Wyspecjalizowane fabryki sprzątają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości automatycznego polerowania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeśli jednak chcemy, aby głazy na ogrodzeniu błyskawicznie wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий